لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهید %1$s.منو

رویدادها

هیئت انتخاب بخش فیلم نخستین جشنواره ملی فیلم و عکس «مادر» معرفی شدند

به نقل از روابط عمومی جشنواره فیلم و عکس «مادر»، پریوش نظریه، ماهایا پطروسیان، مرجان اشرفی‌زاده٬ علی علائی و مهدی یارمحمدی به عنوان اعضای هیئت انتخاب بخش فیلم جشنواره فیلم و عکس مادر معرفی شدند.

پریوش نظریه

پریوش نظریه متولد سال ۱۳۴۸ در گچساران است و تحصیلات خود را در رشته تئاتر از دانشگاه هنر به پایان رساند. وی در سال ۱۳۶۹ وارد عرصه حرفه‌ای و جدی سینما شد، اما نگاه سخت‌گیر او به مقوله هنر و سینما باعث شد برای بازی در فیلم بعدی‌اش پنج سال صبر کند. نظریه در سال ۱۳۷۴ با فیلم «پدر» ساخته مجید مجیدی به عنوان یک چهره شاخص در بازیگری سینما درخشید.

وی در انتخاب نقش‌ها و فیلم‌هایش همواره با حساسیت برخورد کرده، چنانکه این حساسیت او را به بازیگری شاخص تبدیل کرده است. از فعالیت‌های وی در زمینه تئاتر می‌توان به بازی در تئاتر کولی و کارگردانی تئاتر عروسکی میوه ممنوع اشاره کرد. از جمله ویژگی‌های او به عنوان یک هنرمند زن، دغدغه‌اش در عرصه فیلمسازی است که در حوزه سینمای مستند در کنار بازیگری ادامه یافته. وی همچنان در زمینه عکاسی هنری به طور جدی فعالیت می‌کند. وی همچنین فیلم‌هایی همچون پدر، سجده بر آب، دوئل، پاداش سکوت و دوزخ برزخ بهشت و… ایفای نقش کرده است.

وی نظریه ساخت مستند کولی‌ها، من و عروسکم، سوت ماگ و هورامان و نزدیک‌تر از نفس را در کارنامه کاری خود دارد.

ماهایا پطروسیان

ماهایا پطروسیان متولد ۱۳۴۸ در تهران است. وی لیسانس بازیگری تئاتر از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران را دارد. وی در نهمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم «پرده آخر» کاندید جایزه بهترین بازیگر نقش دوم زن شد و در دهمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم «دیگه چه خبر» از او تقدیر شد. همچنین در نوزدهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم «هفت پرده» سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش دوم زن را از آن خود کرد. همچنین وی برای فیلم «نابخشوده» کاندید برای بازیگری نقش مکمل نیز بوده است.

وی برای بازی در فیلم کوتاه «سه کیلومتر جلوتر» به کارگردانی شهرام شاه‌حسینی کاندید دریافت جایزه از جشن سینمای آزاد بود. پطروسیان فیلم کوتاه «یک روز قشنگ برفی» را در سال ۸۸ به طور مشترک با امیر توده روستا ساخت، ضمن اینکه فیلمنامه و بازی نیز برعهده خودش بوده است. این فیلم در ایران در جشنواره فیلم کودک همدان موفق به کسب جایزه شد و در بخش بین‌الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران نیز درخشید و در خارج از ایران نیز در جشنواره زنگبار جایزه بهترین فیلم کوتاه را گرفت، همچنین در جشنواره‌های زوم  و جشنواره کان لهستان نیز جایزه ویژه هیئت داوران را از آن خود کرد.

وی همچنین سال گذشته داور جشنواره فرهنگی هنری مربوط به بیماران ام اس بوده است.

مرجان اشرفی‌زاده

مرجان اشرفی‌زاده متولد ۱۳۶۰ در تهران و لیسانس کارگردانی سینما و فوق لیسانس ادبیات نمایشی از دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر است. وی ساخت بیش از ۲۰ فیلم کوتاه و مستند را در کارنامه دارد که در اکثر جشنواره‌های داخلی و خارجی موفق به کسب جایزه شده است. وی همچنین تله فیلم‌ها و فیلم‌های ویدئویی شاخصی ساخته است که از این میان می‌توان به «نامه‌های خیس» فیلم تحسین شده اولین جشنواره فیلم‌های ویدئویی تهران اشاره‌ای داشت. وی داوری در جشنواره‌های مختلف از جمله جشنواره فیلم کیش، جشنواره فیلم رضوی، جشنواره فیلم ۱۰۰، جشنواره سینما حققیت، جشنواره فیلم یاس، جشنواره فیلم شهر و … را هم در کارنامه هنری پربار خود دارد.

اشرفی‌زاده مؤسس «کارگاه قلم» به منظور نگارش فیلمنامه است که تاکنون چندین فیلمنامه در این کارگاه به رشته تحریر درآورده و توسط کارگردانان و تهیه کنندگان نام آشنایی چون: محمدحسین حقیقی، فرزاد مؤتمن، عباس رافعی، مرتضی رزاق کریمی و … وارد پروسه تولید شده است.

علی علائی

علی علائی روزنامه‌نگار و منتقد سینمایی متولد سال ۱۳۴۷ است و از سال ۱۳۷۱ فعالیت نوشتاری در زمینه سینما را با مجله هفتگی سینما آغاز و سپس در نشریات مختلفی قلم زده است. وی چهار دوره سابقه عضویت در شورای مرکزی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی و یک دوره سه ساله نیز ریاست شورای مرکزی این انجمن را برعهده داشته است. علائی در رشته‌های فیزیک هسته‌ای، مهندسی برق و کارشناسی ارشد مردم‌شناسی تحصیل کرده است. او در دو دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌های مستند «سینما حقیقت» و در جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان داوری کرده و در جشنواره‌های مختلف و موضوعی مختلفی نیز به عنوان داور انجمن منتقدان و کارشناس نقد و تحلیل حضور داشته است. علائی همچنین کتاب «سینمای ملی در هشت برداشت» را نیز تدوین و منتشر کرد و چند عنوان کتاب سینمایی دیگر را نیز در آستانه انتشار دارد.

علی علائی همچنین بازیگری در سینما را نیز با فیلم‌های «بوتیک» و «بی پولی» و چند فیلم کوتاه تجربه کرد و در چند فیلم سینمایی نیز به عنوان مشاور تهیه‌کننده حضور داشت.

مهدی یارمحمدی

مهدی یارمحمدی متولد سال ۱۳۵۷ و فارغ‌التحصیل رشته فیزیک است. وی فیلمساز، تهیه‌کننده و توزیع کننده فیلم‌های کوتاه و مستند، دبیر و موسس جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید، مدیر و موسس پایگاه حمایت از فیلم کوتاه مستقل و عضو انجمن مستند‌سازان خانه سینماست. یارمحمدی دریافت لوح تقدیر از سازمان ملل متحد و صلیب سرخ جهانی، حضور در جشنواره‌های متعدد داخلی و بین‌المللی و کسب جوایز متعدد را در کارنامه هنری خود دارد.

نخستین جشنواره فیلم و عکس مادر به دبیری فاطمه گودرزی مردادماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید