لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهید %1$s.منو

رویدادها

مهدی یارمحمدی داور دومین دوره جشنواره بین المللی سحر منچستر: “فیلمساز باید یک متفکر باشد”

yarmohamadi- sahar 2

مصاحبه توسط ماندانا انصاری

مهدی یارمحمدی؛ فیلمساز مستقل، پخش کننده فیلمهای کوتاه و مستند ایرانی، همچنین مدیر و موسس پایگاه حمایت از فیلم کوتاه مستقل و جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید در ایران است.

او در ترکیب هیئت داوران دومین دوره جشنواره بین المللی سحر منچستر انگلستان حضور دارد.

به این بهانه با او گفتگویی دوستانه داشته ایم و او به سوالات ما پاسخ داده است.

آقای یارمحمدی چطور با جشنواره سحر آشنا شدید ؟

من از سال اول برگزاری این جشنواره از طریق فیسبوک با این جشنواره آشنا شدم و چون در ایران مدیر یک سایت فیلم کوتاه هستم، توجهم به این جشنواره جلب شد و از طریق آشنایی و شناختی که از مدیران این جشنواره و دغدغه های فرهنگی آنها در برگزاری بدست آوردم تصمیم به همکاری با این جشنواره گرفتم و از این آشنایی و همکاری بسیار خوشحالم.

شما فیلمساز و برگزار کننده فستیوال در ایران هستید  و در جشنواره سحر عضو هیئت داوران بودید ، لطفا بفرمائید که چه احساسی‌ نسبت به حضور در جشنواره سحر دارید و این نکته که شما در تهران زندگی‌ می‌‌کنید و نتوانستید در جشنواره حاضر باشید آیا این نبود شما در داوری تان تاثیری گذاشته است؟

بله، من مدیر و موسس جشنواره فیلم مستقل خورشید در ایران هستم که جشنواره ای ویژه فیلمهای مستقل و تجربه گرا است و تلاش می کند سینمای مبتنی بر اندیشه و خلاقیت ایرانی را بعنوان تصویر صحیح از سینمای جریان ساز و خردگرا ایران به جامعه بین المللی معرفی کند. و البته چون پخش کننده فیلمهای کوتاه ایرانی هستم طی این مدت با جشنواره های زیادی در داخل و خارج از کشور همکاری کرده ام،

آن چیزی که برایم در همکاری با جشنواره سحر زیبا و خوشایند است، شوق و انرژی است که برای معرفی و نمایش آثار خوب سینمای ایران و فیلمهای کوتاه خلاق و هنری در برنامه ریزی مدیران این جشنواره وجود دارد، و این از نظر من نکته مهمی است و بی تردید آینده ای روشن و خوب را برای جشنواره سحر در پی خواهد داشت.

در مورد داوری فیلمها در ایران باید بگویم که در دنیای امروز مرزها کمرنگ و کمرنگ تر می شوند و این فقط ذهن و یا عادت انسانها است که این خط کشی های جغرافیایی را لحاظ می کنند. در دنیای امروز بی مرزی رو به گسترش است و دنیا همچنان در حرکت خود به سمت یک دهکده جهانی است، اینکه شما در تهران باشید و از طریق جهان فیلم به هر جای این دنیا سفر کنید برای من تجربه جالب، غریب و حیرت آوری بود.

در مورد داوری فیلمها هم با توجه به پارامترهای مشخصی که برای انتخاب برگزیده ها داشتیم، دیدن فیلمها در ایران مشکلی بوجود نمی آورد.

چه پیشنهادی به فیلمسازان جوان دارید؟

مهمترین توصیه من این است که پیش از ساختن فیلم، جهان داشته باشید، نگاه، زبان و فلسفه شخصی خود را بشناسید، با آن زندگی کنید، بیشتر بیاموزید و سپس فیلم بسازید. فیلم کوتاه در دنیای امروز بعنوان یک اتاق فکر عمل می کند و برای موفقیت و پیشرفت در آن باید در ابتدا یک متفکر باشید…

لازم به ذکر است که دومین دوره جشنواره بین المللی سحر ، با هدف معرفی سینمای معاصر ایران و آیین نوروز ایرانی و نیز شناسایی و کشف فیلمهای مستقل و فیلمسازان خلاق و معرفی آنان به صنعت سینما از ۲۳ الی ۳۰ آپریل ۲۰۱۶ در منچستر انگلستان برگزار می شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید