اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی 2017 برای "فروشنده" ایرانی

مراسم اعلام برندگان هشتادونهمین دوره جوایز سینمایی اسکار در حالی به پایان رسید که جایزه بهترین فیلم بر خلاف پیش بینی‌ها به فیلم “مهتاب” رسید و فیلم “فروشنده” نیز برنده اسکار خارجی شد.

امسال فیلم موزیکال “لالا لند” با نامزدی در ۱۴ شاخه پیشتاز این رویداد سینمایی بود و در نهایت رقابت را به فیلم “مهتاب” ساخته “بری جنکینز” واگذار کرد و سینمای ایران نیز دومین جایزه اسکار خارجی خود را با فیلم “فروشنده” ماندگار کرد.


‌فهرست برندگان نهایی هشتاد ونهمین دوره این جوایز سینمایی به شرح زیر به‌روزرسانی می‌شود:

** بهترین فیلم بلند

نامزدها: “ورود”، “حصارها”، “ستیغ اره‌ای”، “اگر سنگ ببارد”، “چهرههای پنهان”، “شیر”، “لالا لند”، “منچستر کنار دریا”، “مهتاب”

برنده”مهتاب”

** بهترین کارگردانی

نامزدها: “دمین شزل” (لالا لند)، “بری جنکینز” (مهتاب)، “کنت لونرگان” (منچستر کنار دریا)، “دنیس ویلنوو” (ورود)، “مل گیبسون” (ستیغ‌ اره‌ای)

برنده”دیمین شزل” (لالا لند)

** بهترین بازیگر نقش اول مرد

نامزدها: “کیسی افلک” (منچستر کنار دریا)، “اندرو گارفیلد” (ستیغ اره‌ای)، “رایان گاسلینگ” (لالا لند)، “ویگو مورتنسن” (کاپیتان فنتستیک)، “دنزل واشنگتن” (حصارها)

برنده”کیسی افلک” (منچستر کنار دریا)

** بهترین بازیگر نقش اول زن

نامزدها: “ایزابل هوپر” (او)، “روث نگا” (دوست داشتن)، “ناتالی پورتمن” (جکی)، “اما استون” (لالا لند)، “مریل استریپ” (فلورنس فاستر جنکینز)

برنده”اما استون” (لالا لند)

** بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

نامزدها: “ماهرشالا علی” (مهتاب)، “مایکل شنن” (حیوانات شبانه)، “هیو گرانت” (فلورنس فاستر جنکینز)، “لوکاس هج” (منچستر کنار دریا)، “دو پتال” (شیر)

برندهماهرشالا علی (مهتاب)

** بهترین بازیگر نقش مکمل زن

نامزدها: “وایولا دیویس” (حصارها)، “میشله ویلیامز” (منچستر کنار دریا)، “نائومی هریس” (مهتاب)، “نیکل کیدمن” (شیر)، “اوکتاویا اسپنسر” (چهره‌های پنهان)

برندهوایولا دیویس (حصارها)

** بهترین فیلم غیر انگلیسی

نامزدها: “فروشنده” (ایران)، “تونی اردمن” (آلمان)، “تنا” (استرالیا)، “مردی به نام اُو” (سوئد)، سرزمین من (دانمارک)

برندهفروشنده (ایران)

در این بخش از مراسم اسکار انوشته انصاری به عنوان نماینده اصغر فرهادی روی صحنه رفت و متن فرهادی را به شرح ذیل قرائت کرد:


“افتخار بزرگی‌ است که برای دومین بار این جایزه با ارزش را دریافت می‌کنم. از اعضای آکادمی، گروهم در ایران، تهیه‌کننده‌ام الکساندر ماله‌گی و پخش‌کنندگانم کوهن مدیا و آمازون تشکر می‌کنم. همچنین سپاسگزارم از همبستگی دیگر کاندیداهای بهترین فیلم خارجی.متاسفم که امشب در کنار شما نیستم، من به احترام مردم کشورم و شش کشور دیگر که با قانون غیرانسانی منع ورود مهاجران مورد بی‌احترامی واقع شدند به آمریکا نیامدم. تقسیم‌بندی جهان به ما و دشمنان ما توسط سیاستمداران افراطی، باعث ترس می‌شود، ترسی که توجیهی‌ست دروغین برای خشونت‌ها و جنگ‌ها. جنگ‌هایی که مانع بزرگی بوده‌اند برای رسیدن به دموکراسی و رعایت حقوق بشر در کشورهایی که مورد تهاجم واقع شده‌اند.
سینماگران می‌توانند با چرخش دوربین‌هایشان به مشترکات انسانی، کلیشه‌هایی که از ملیت‌ها و ادیان مختلف ساخته شده است را بشکنند و زمینه‌ همدردی و به دنبال آن همبستگی مردمان جهان را فراهم کنند. همدردی چیزی‌ست که ما امروز بیشتر از هر زمان به آن نیازمندیم.

** بهترین فیلم‌نامه اقتباسی

نامزدها: “ورود”، “حصارها”، “چهره‌های پنهان”، “شیر”، “مهتاب”

برنده”مهتاب”

** بهترین فیلم‌نامه اصلی

نامزدها: “اگر سنگ ببارد”، “لالا لند”، “خرچنگ”، “منچستر کنار دریا”، “زنان قرن بیستم”

برنده”منچستر کنار دریا”

**  بهترین مستند بلند

نامزدها: “آتش در دریا”، “من سیاه تو نیستم”، “زندگی انیمیشن”، “اُ.جی: ساخت آمریکا”، “سیزدهمین”

برنده”اُ.جی: ساخت آمریکا”

**بهترین انیمیشن بلند

نامزدها: “زوتوپیا”، “مائونا”، “زندگی من به عنوان یک کدو سبز”، “لاک‌پشت قرمز”، “کوبو و دو رشته”

برنده”زوتوپیا”

** بهترین تدوین

نامزدها: “ورود”، “ستیغ اره‌ای”، “اگر سنگ ببارد”، “لالا لند”، “مهتاب”

برندهستیغ‌ اره‌ای

** بهترین موسیقی متن

نامزدها: “جکی”، “لالا لند”، “شیر”، “مهتاب”، “مسافران”

برندهلالالند

** بهترین ترانه

نامزدها:  “لالا لند”، “جیم: داستان جیمز فولی”، “ترولز”، “مائونا”

برندهلالالند

** بهترین فیلم‌برداری

نامزدها: “ورود”، “لالا لند”، “شیر”، “مهتاب”، “سکوت”

برندهلالالند

** بهترین طراحی لباس

نامزدها: “متفقین”، “هیولاهای شگفت‌انگیز و زیستگاه آنها”، “فلورنس فاستر جنیکنز”، “جکی”، “لالا لند”

برندههیولاهای شگفت‌انگیز و زیستگاه آنها


** بهترین چهره‌آرایی

نامزدها: “مردی به نام اُو”، “آنسوی سفر ستاره‌ای”، “جوخه انتحار”

برندهجوخه انتحار

** بهترین طراحی تولید

نامزدها: “ورود”، “هیولاهای شگفت‌انگیز و زیستگاه آنها”، “دورد بر سزار”، “لالا لند”، “مسافران”

برنده”لالا لند”

** بهترین تدوین صدا

نامزدها: “ورود”، “دیپ‌واتر هاریزون”، “ستیغ اره‌ای”، “لالا لند”، “سالی”

برندهورود

** بهترین میکس صدا

نامزدها: “ورود”، “ستیغ اره‌ای”، “لالا لند”، “روگ وان”، “۱۳ ساعت”

برندهستیغ اره‌ای

** بهترین جلوه‌های ویژه بصری

نامزدها: “دیپ واتر هاریزون”، “دکتر استرنج”، “کتاب جنگل”، “کوبو و دو رشته”، “روگ وان: داستانی از جنگ ستارگان”

برندهکتاب جنگل

** بهترین فیلم کوتاه

نامزدها: “دشمنان داخلی”، “زنان و TGV”، “شب‌های خاموش”، “آوازخواندن”، “تایم‌کد”

برندهآوازخواندن

** بهترین فیلم کوتاه انیمیشن

نامزدها: “وایشای نابینا”، “زمان قرضی”، “شراب و سیگار”، “مروارید”، “فلوت‌زن”

برندهفلوت‌زن

** بهترین مستند کوتاه

نامزدها: “افراطگرا”، “۴.۱ مایل”، “ویلون جو”، “واتانی سرزمین من”، “کلاه سفیدها”

برندهکلاه‌سفیدها


منبع: ایسنا
تاریخ انتشار : 1395/12/09 11:15

ارسال نظرات